Dominikánská Republika - informace

Dominikánská republika je krásná karibská země ležící na východní straně ostrova Hispaniola. Je známá svými nádhernými plážemi, křišťálově čistou vodou, svěží tropickou krajinou a živou kulturou. Dominikánská republika je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Karibiku a může se pochlubit bohatou historií, barvitými tradicemi a...

Informace o zemi Dominikánská Republika

Dominikánská republika je krásná karibská země ležící na východní straně ostrova Hispaniola. Je známá svými nádhernými plážemi, křišťálově čistou vodou, svěží tropickou krajinou a živou kulturou. Dominikánská republika je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Karibiku a může se pochlubit bohatou historií, barvitými tradicemi a vřelou pohostinností. Návštěvníci země mohou zažít širokou škálu aktivit, od odpočinku na plážích s bílým pískem a sluněním až po poznávání koloniálních měst, pěší turistiku po národních parcích a vyzkoušení vzrušujících vodních sportů. Hlavní město Santo Domingo je pro návštěvníky Dominikánské republiky nepřehlédnutelné. Bylo založeno v roce 1496, je nejstarším nepřetržitě osídleným evropským sídlem v Americe a nachází se zde mnoho historických památek, včetně Alcazar de Colón, katedrály Santa Maria la Menor a pevnosti Ozama. Pro ty, kteří hledají klidnější dovolenou, jsou plážové destinace Dominikánské republiky jako stvořené. Punta Cana, která se nachází na východním pobřeží země, je díky svým nádherným plážím, all-inclusive resortům a řadě vodních sportů pro turisty tou nejlepší volbou. Mezi další oblíbené plážové destinace patří Bavaro, La Romana a Puerto Plata. Dominikánská republika je také známá svým vynikajícím jídlem a živou hudbou. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ochutnávku tradičních pokrmů, jako je sancocho, vydatný guláš z různých druhů masa a zeleniny, a mofongo, kaše z plantainů, která se často podává s mořskými plody. Národním tancem země je hudba merengue, kterou si návštěvníci mohou vychutnat v mnoha nočních klubech a barech po celé zemi. Závěrem lze říci, že Dominikánská republika je skutečným karibským klenotem, který návštěvníkům nabízí jedinečnou směs historie, kultury, přírodních krás a dobrodružství. Vzhledem k tomu, že je zde tolik možností, co vidět a dělat, není divu, že je tato země stále nejoblíbenějším cílem cestovatelů z celého světa.
 
5 důvodů proč navštívit:
  1. Krásné pláže: Dominikánská republika je známá svými nádhernými plážemi s křišťálově čistou vodou a jemným bílým pískem. Pláže v této zemi jsou ideální pro koupání, opalování a různé vodní sporty, jako je šnorchlování, potápění, kiteboarding a windsurfing. Mezi nejoblíbenější pláže patří Punta Cana, Bavaro, Juan Dolio a Macao.
  2. Bohatá kultura a historie: Dominikánská republika má bohatou a rozmanitou kulturu, která je ovlivněna africkými, evropskými a domorodými kořeny Taíno. Historii a kulturu země mohou návštěvníci poznávat v mnoha muzeích, galeriích a historických památkách, jako je Koloniální zóna v Santo Domingu, Muzeum jantaru v Puerto Plata nebo Národní park Východ v La Romana.
  3. Chutné jídlo a pití: V Dominikánské republice je živá kulinářská scéna s řadou vynikajících pokrmů a osvěžujících nápojů. Návštěvníci si mohou pochutnat na tradičních pokrmech dominikánské kuchyně, jako je sancocho, mofongo a tostones, a také na čerstvých mořských plodech a tropickém ovoci. Země je také známá svým prvotřídním rumem a doutníky, které stojí za to během návštěvy ochutnat.
  4. Přírodní krásy: Dominikánská republika je domovem rozmanitých a úžasných přírodních scenérií, včetně bujných deštných pralesů, strmých hor a nádherných vodopádů. Návštěvníci mohou přírodní krásy země poznávat při pěší turistice, jízdě na kole nebo na koni po národních parcích a přírodních rezervacích, jako je například národní park Los Haitises, Jarabacoa nebo vodopád El Limón.
  5. Vřelí a pohostinní lidé: Dominikánci jsou známí svou pohostinností a vstřícností. Návštěvníci mohou zažít živou a temperamentní kulturu této země prostřednictvím kontaktů s místními obyvateli, účastí na festivalech a akcích a poznáváním tradic a zvyků země. Díky vřelosti a přátelskosti dominikánského lidu se návštěvníci cítí jako doma a na svou cestu si vytvářejí trvalé vzpomínky.
Geografie
Geografie Dominikánské republiky je rozmanitá a pestrá - mísí se zde pobřežní nížiny, horská pásma a úrodná údolí. Země se nachází na východní straně ostrova Hispaniola v Karibském moři a sdílí ostrov s Haiti na západě.
Dominikánská republika má celkovou rozlohu přibližně 48 730 km2 a je po Kubě druhou největší zemí Karibiku. Pobřeží země se táhne v délce přibližně 1 288 kilometrů a zahrnuje mnoho krásných pláží a zátok.
Severní oblasti země dominuje pohoří Cordillera Septentrional, které se táhne rovnoběžně s pobřežím. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Pico Duarte, který měří 3087 metrů a je nejvyšším vrcholem Karibiku. Další pohoří, Cordillera Central, se táhne od jihu země na sever a zahrnuje pohoří Sierra de Neiba, Sierra de Bahoruco a Sierra de Yamasá.
Východní oblast země charakterizuje úrodné údolí Cibao, které je jednou z nejdůležitějších zemědělských oblastí v zemi, kde se pěstuje káva, kakao, tabák a další plodiny. Údolí je obklopeno pohořími Cordillera Central a Cordillera Septentrional.
Dominikánskou republikou protéká také několik významných řek, včetně Yaque del Norte, nejdelší řeky v zemi, která teče od Cordillera Central k severnímu pobřeží. Mezi další významné řeky patří Yuna, Yaque del Sur a Ozama, která protéká hlavním městem Santo Domingo.
Celkově rozmanitá geografie Dominikánské republiky poskytuje návštěvníkům mnoho příležitostí k poznávání a užívání si přírodních krás země, od úchvatných pláží až po strmé vrcholky hor a úrodná údolí.

Kuchyně
Kuchyně Dominikánské republiky je odrazem jejího bohatého kulturního dědictví a mísí se v ní vlivy africké, evropské i domorodé kultury Taíno. Kuchyně této země je známá svými výraznými chutěmi, čerstvými surovinami a živými barvami.
Jedním z nejoblíbenějších pokrmů v Dominikánské republice je sancocho, vydatný guláš připravovaný z různých druhů masa (např. kuřecího, hovězího nebo vepřového), juky, plantainů a další zeleniny. Dalším oblíbeným pokrmem je mofongo, které se připravuje z rozmačkaných banánů, česneku a vepřových škvarků a často se podává s masovou přílohou nebo mořskými plody.
Základem dominikánské stravy je rýže a fazole, které jsou součástí různých pokrmů. Moro de guandules con coco je například pokrm z rýže, holubího hrachu, kokosového mléka a koření, zatímco habichuelas con dulce je sladký dezert z červených fazolí, kokosového mléka a koření.
Důležitou součástí dominikánské stravy jsou také mořské plody, v restauracích a na místních trzích se často podávají čerstvé ryby, krevety a humři. Místní ulovené ryby, jako jsou červený chňapal, mahi-mahi a tuňák, se obvykle grilují nebo smaží a podávají s rýží a fazolemi nebo salátem.
K dalším oblíbeným pokrmům v Dominikánské republice patří tostones (smažené plantainy), empanadas (smažené nebo pečené koláčky plněné masem, sýrem nebo zeleninou) a chicharrones (smažený vepřový bůček nebo vepřové kůže).
Co se týče nápojů, Dominikánská republika je známá svým prvotřídním rumem, který se vyrábí z cukrové třtiny pěstované v bujných údolích. Země je také proslulá svou kávou, která se pěstuje ve vysokohorských oblastech země a je známá svou bohatou chutí a vůní.
Celkově je kuchyně Dominikánské republiky lahodnou a jedinečnou směsicí chutí a ingrediencí, která odráží bohaté kulturní dědictví země a rozmanité kulinářské tradice.
 
Historie
Historie Dominikánské republiky je dlouhá a složitá, s vlivy různých domorodých, afrických a evropských kultur. Prvními obyvateli ostrova byli Taíni, kteří měli bohatou kulturu a prosperující civilizaci ještě před příchodem Evropanů.
V roce 1492 připlul na ostrov Kryštof Kolumbus a prohlásil jej za španělskou korunu. Španělé ostrov kolonizovali a založili zde plantážní hospodářství založené na pěstování cukru a dalších plodin, přičemž se do značné míry spoléhali na práci afrických otroků přivezených na plantáže.
V průběhu 19. století byla Dominikánská republika, tehdy známá jako Santo Domingo, opakovaně napadána a okupována cizími mocnostmi, včetně Francouzů a Haiťanů. V roce 1844 získala země nezávislost na Haiti a stala se Dominikánskou republikou.
Na počátku 20. století v zemi vládla řada autoritářských vůdců, včetně Rafaela Trujilla, který se dostal k moci v roce 1930 a vládl zemi železnou rukou až do svého zavraždění v roce 1961. Za Trujillova režimu země zažila hospodářský růst, ale také rozsáhlé porušování lidských práv, včetně masakru tisíců Haiťanů žijících v Dominikánské republice.
Po Trujillově smrti nastalo v zemi období politické nestability a násilí, několik vojenských převratů a občanských válek. V 90. letech 20. století začal v zemi proces demokratických reforem, který v roce 1996 vedl ke zvolení prezidenta Leonela Fernándeze.
Dnes je Dominikánská republika demokratickou zemí s rozmanitým hospodářstvím a bohatým kulturním dědictvím. Historie země zanechala na její společnosti trvalý vliv a po staletí formovala její politický, hospodářský a kulturní vývoj.
 
Obyvatelstvo
Dominikánská republika má přibližně 10,8 milionu obyvatel a je tak po Kubě druhou největší zemí Karibiku. Obyvatelstvo je soustředěno převážně v městských oblastech, přičemž hlavní město Santo Domingo je největším a nejlidnatějším městem v zemi.
Většina obyvatelstva je smíšeného afrického a evropského původu, v menším počtu žijí domorodci a Asiaté. Úředním jazykem je španělština a země má silnou katolickou tradici, většina obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi.
Dominikánská republika má relativně mladé obyvatelstvo, jehož průměrný věk je 28 let. V zemi je vysoká porodnost a roste střední třída, země však také čelí problémům spojeným s chudobou, nezaměstnaností a příjmovou nerovností.
Ekonomika země je z velké části založena na cestovním ruchu, zemědělství a zpracovatelském průmyslu a obyvatelstvo se stále více urbanizuje. Navzdory těmto ekonomickým příležitostem se mnoho Dominikánců stále potýká s ekonomickými a sociálními problémy, zejména ve venkovských oblastech a marginalizovaných komunitách.
Celkově je obyvatelstvo Dominikánské republiky rozmanité a dynamické, což odráží složitou historii a kulturní dědictví země.
 
Jazyky
Úředním jazykem Dominikánské republiky je španělština, kterou mluví naprostá většina obyvatel. Španělština byla na ostrov přivezena během španělské kolonizace v 16. století a od té doby se stala dominantním jazykem země.
Kromě španělštiny se po celé zemi mluví také několika regionálními dialekty a variacemi tohoto jazyka. Mezi tyto dialekty patří například Cibaeño, kterým se mluví v severní oblasti země, a dialekt Santo Domingo, kterým se mluví v hlavním městě a jeho okolí.
V některých oblastech země se mluví také anglicky, zejména v turistických destinacích a v obchodním prostředí. Mnoho Dominikánců se také učí angličtinu jako druhý jazyk ve škole nebo v soukromých kurzech.
V některých venkovských a domorodých komunitách se mluví i dalšími jazyky, včetně haitské kreolštiny, což je kreolština vycházející z francouzštiny, kterou v zemi mluví mnoho haitských přistěhovalců a jejich potomků. Mluví se také některými domorodými jazyky, včetně jazyka taíno, který je domorodým jazykem Karibiku, i když je dnes považován za vymřelý.
Celkově je v Dominikánské republice dominantním jazykem španělština, ale v celé zemi existuje také jazyková rozmanitost, která odráží její bohaté kulturní dědictví a složitou historii.
 
Časový posun
Dominikánská republika se nachází v atlantickém standardním časovém pásmu, které je o 4 hodiny pozadu za světovým koordinovaným časem (UTC-4). V zemi se nedodržuje letní čas, takže časový rozdíl zůstává po celý rok stejný.
To znamená, že když je v New Yorku 12:00 (poledne), je v Santo Domingu, hlavním městě Dominikánské republiky, také 12:00 (poledne). Stejně tak když je v Los Angeles 8:00 hodin, je v Santo Domingu 11:00 hodin.
Je důležité si uvědomit, že v některých oblastech země, zejména na venkově, se nemusí vždy dodržovat stejný způsob měření času jako ve zbytku země. Pro většinu praktických účelů se však v celé Dominikánské republice používá atlantický standardní čas.
 
Peníze
Oficiální měnou Dominikánské republiky je dominikánské peso (DOP), které se označuje symbolem "RD$". Za vydávání bankovek a mincí v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 a 2000 pesos odpovídá Centrální banka Dominikánské republiky.
Bankomaty jsou široce dostupné ve velkých městech a turistických oblastech a většina z nich přijímá hlavní kreditní karty, jako jsou Visa, Mastercard a American Express. Cizí měnu lze také vyměnit v bankách, směnárnách a některých hotelech.
Ačkoli je dominikánské peso oficiální měnou země, v turistických oblastech jsou běžně přijímány americké dolary a mnoho podniků, zejména těch, které se zaměřují na turisty, může své zboží a služby oceňovat v amerických dolarech. Pro menší nákupy a transakce je však vždy vhodné mít u sebe nějakou místní měnu.
Stejně jako při každé zahraniční cestě je důležité sledovat směnné kurzy a mít na paměti případné poplatky spojené s výměnou peněz nebo používáním kreditních karet v Dominikánské republice.

Pitná voda
Přístup k nezávadné pitné vodě může být v některých oblastech Dominikánské republiky problematický, zejména na venkově a v odlehlých oblastech. Přestože země v posledních letech dosáhla významného pokroku ve zlepšování vodohospodářské a hygienické infrastruktury, stále existují oblasti, kde je přístup k čisté vodě omezený.
V městských oblastech a hlavních turistických destinacích je voda z vodovodu obecně považována za bezpečnou k pití. Ve venkovských nebo odlehlejších oblastech se však obecně doporučuje, aby se návštěvníci drželi balené vody, která je běžně k dostání.
Při nákupu balené vody je důležité zkontrolovat, zda je pečeť neporušená a zda voda pochází z důvěryhodného zdroje. Mezi oblíbené značky balené vody v Dominikánské republice patří Cielo, Indigo a Oasis.
Kromě pitné vody je při návštěvě Dominikánské republiky důležité dbát také na bezpečnost potravin. Doporučujeme, aby se návštěvníci vyvarovali pití vody z kohoutku a konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených potravin, zejména mořských plodů. Doporučuje se také důkladně umýt ovoce a zeleninu před jejich konzumací.
Celkově lze říci, že ačkoli přístup k nezávadné pitné vodě může být v některých oblastech Dominikánské republiky problematický, návštěvníci mají k dispozici mnoho možností, jak si během pobytu zajistit zdraví a hydrataci.
 
Spropitné
Spropitné je v Dominikánské republice běžnou praxí, zejména ve službách. Ačkoli není stanoveno pravidlo, kolik spropitného se dává, obecně se očekává, že návštěvníci nechají spropitné za dobré služby.
V restauracích je běžné nechávat spropitné ve výši 10-15 % z celkového účtu. Některé restaurace mohou k účtu automaticky připočítat poplatek za obsluhu, zejména u větších skupin, a v takovém případě nemusí být další spropitné nutné. Před ponecháním spropitného je vždy dobré zkontrolovat účet a ujistit se, že k němu již nebyl připočten poplatek za obsluhu.
V hotelech je zvykem nechávat spropitné pro personál úklidu, obvykle kolem 50-100 pesos za noc. Běžně se také dává spropitné poslíčkům a nosičům zavazadel ve výši 50-100 pesos za zavazadlo.
Spropitné je běžné i v dalších odvětvích služeb, například při jízdě taxíkem nebo v kosmetických službách. Obecně se vždy cení nechat malé spropitné za dobré služby, zejména pokud poskytovatel služeb překročil své povinnosti.
Je důležité si uvědomit, že i když je spropitné v Dominikánské republice běžné, není vždy povinné. Návštěvníci by se měli při rozhodování, zda nechat spropitné, řídit vlastním uvážením a zohlednit úroveň služeb, které obdrželi, a svůj osobní rozpočet.
 
Komunikace
Možnosti dopravy v Dominikánské republice se liší v závislosti na regionu a destinaci, ale existuje několik běžných možností, které mohou návštěvníci využít k dopravě po zemi.
Veřejná doprava v Dominikánské republice zahrnuje autobusy, guaguas (minivany) a motoconchos (motocyklové taxíky). Tyto možnosti jsou obecně levné, ale nemusí být nejpohodlnější a nejspolehlivější pro cestování na dlouhé vzdálenosti.
Na delší vzdálenosti se mnoho návštěvníků rozhoduje pro soukromou dopravu, jako jsou taxíky nebo pronajaté automobily. Taxíky jsou běžně dostupné ve většině měst a turistických oblastí a ceny jízdného jsou zpravidla smluvní. Půjčovny aut jsou k dispozici také na hlavních letištích a v turistických destinacích, ale návštěvníci by si měli uvědomit, že řízení v Dominikánské republice může být náročné kvůli často přetíženému a nepředvídatelnému provozu v zemi.
Další oblíbenou možností dopravy pro návštěvníky je využití služeb soukromých řidičů nebo cestovních kanceláří, které mohou poskytnout individuálnější a pohodlnější zážitek z cestování. Tyto služby lze sjednat prostřednictvím hotelů nebo online s předstihem před příjezdem.
 
Zajímavá místa
Dominikánská republika je oblíbenou turistickou destinací s řadou zajímavostí po celé zemi. Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa Dominikánské republiky patří:
  • Punta Cana: Punta Cana se nachází na východním pobřeží země a je známá svými krásnými plážemi a resorty all-inclusive. Návštěvníci se zde mohou věnovat vodním sportům, golfu a nakupování.
  • Santo Domingo: Santo Domingo je hlavní město Dominikánské republiky, historické město s mnoha budovami a památkami z koloniální éry. Čtvrť Zona Colonial je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a najdete v ní muzea, kostely a další kulturní památky.
  • Puerto Plata: Puerto Plata se nachází na severním pobřeží země a je známé svými plážemi a outdoorovými aktivitami, jako je pěší turistika a zip-lining. V oblasti se nachází také řada historických míst a památek, včetně pevnosti San Felipe a továrny na rum Brugal.
  • Poloostrov Samaná: Poloostrov Samaná je malebná oblast na severovýchodním pobřeží země, která je známá svou svěží krajinou a outdoorovými aktivitami, jako je pozorování velryb, pěší turistika a výlety k vodopádům. V oblasti se nachází také mnoho odlehlých pláží a luxusních letovisek.
  • La Romana: La Romana se nachází na jihovýchodním pobřeží země a je oblíbenou turistickou destinací známou svými golfovými hřišti, plážemi a luxusními resorty. V oblasti se nachází také řada kulturních památek, včetně umělecké vesnice Altos de Chavón a jeskynního systému Cueva de las Maravillas.

Mapa Dominikánská Republika - poloha destinací ?

Hledání zájezdů

Země a destinace
Vyberte destinaci
Oblíbené země
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
  • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
Ostatní země
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +

Podrobné hledání Hledání dle mapy

Potřebujete pomoci?

Pomůžeme Vám po telefonu
Telefon 272 743 981
Mobil 777 606 055
Chcete abychom zavolali my Vám?
Pošlete nám své telefonní číslo

Nebo nás navštivte
Chrudimská 2a  (naproti poště)
130 00 Praha 3 - Flora
PO - PÁ 09:00 - 18:00

Mapa cesty k nám

Partneři: NECKERMANN LAST MINUTE LAST MINUTE Kamelya World Turecko