Irák - nejexotičtější svátky světa hotel

Největší veřejné shromáždění na světě a nejkrvavější náboženský svátek. Miliony poutníků, ohromná atmosféra, unikátní cesta, jaká se jde jednou za život. jediní s praktickými zkušenostmi první CK v ČR a SR, která nabízí celý Irák unikátní zážitky, ale zároveň nejkvalitnější servis vyrazte nyní a ...

2 zájezdy od 149 925 Kč

Popis hotelu ?

Největší veřejné shromáždění na světě a nejkrvavější náboženský svátek. Miliony poutníků, ohromná atmosféra, unikátní cesta, jaká se jde jednou za život.

  • jediní s praktickými zkušenostmi
  • první CK v ČR a SR, která nabízí celý Irák
  • unikátní zážitky, ale zároveň nejkvalitnější servis
  • vyrazte nyní a ostatní nás budou jen kopírovat
  • malá elitní skupina

PROGRAM ZÁJEZDU:
1. den: Přílet do Bagdadu
PRAHA/VÍDEŇ – BAGDAD

Odlet do Iráku, kolébky civilizace plné památek UNESCO. Které příběhy jsou pravdivé a jak vypadá Irák dnes? Země se pomaličku po dlouhém období otevírá a ti první odvážlivci budou odměněni úžasnými zážitky.

2. den: Bagdádská pohádka Orientu
BAGDAD
BAGDAD:
Prohlídka druhého největšího arabského města. Jdeme ihned do centra, abychom navštívili školu Al-Mustansiriya na levém břehu řeky Tigris. Když byl u Tigridu Ľuboš naposledy, vysvětlovali mu, že Tigris vznikl tak, že bůh Enki ejakuloval. Nejstaršími univerzitami na světě nejsou Bologna, Cambridge, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al Azhar a právě Al-Mustansiriya. Co nám řeknou v této škole, která přežila invazi Mongolů v roce 1258 a jaká je pravda? Vejdeme i dovnitř a prohlédneme si učebny medicíny, práva, matematiky, astrologie. Tato speciální cesta Irákem značně rozšíří i naše poznání světa. Následně se přesuneme na fotogenický bazar Al-Safafir, kde vyměníme dináry v nejlepším kurzu. Irák, jak jsme si ho představovali, historie stále žije. Úžasná ulice Al-Mutanabi a kávička (arabica) v kavárně Shabandar Café. Spisovatelé, básníci a revolucionáři navštěvují kavárnu s dřevěným stropem přes století a vy vidíte "moderní" události na stěnách v podobě černobílých fotografii. Období konce monarchie, následované obdobím Saddáma Husajna, a invazi USA s následným krvavým chaosem. Hned první den se dozvíme v intelektuálním prostředí od domácí elity, jak vidí tyto události oni. Dobrý tradiční oběd z čerstvých surovin. Ubytování v kvalitním hotelu, v intencích vysokého standardu. Náš výběr je jednoduchý – snažíme se mít v každém městě ten nejlepší hotel. Odpoledne návštěva svatyně Musa Al-Kadhe a Muhammad Al-Džawada - jde o nádhernou stavbu se čtyřmi zlatými minarety a dvěma zlatými kupolemi. Jde o mešitu dvou imámů: o sedmého a devátého imáma z dvanácti a my se začneme dozvídat více o rozdílech mezi šíitským (méně známým) a sunnitským islámem. První zkušenost se vstupem do svatyň. První kulturní šok a následně první noc v Bagdádu.

3. den: Sen jménem Mosul
BAGDAD – SAMARRA – MOSUL

Vydáváme se křížem přes celou zemi. Objednali jsme pro vás kvalitnější klimatizovaný autobus. Léto vrcholí, venku teploty dosahují až 50 stupňů, a proto ani zde nešetříme a do našeho pohodlí investujeme více. Směřujeme k nejkrásnějšímu minaretu Iráku. Samarra: navštívíme historickou mešitu (Abu Delef) a vylezeme na její slavný spirálový minaret. Nic pro ty, co nezvládají výšky ... Pokračujeme v našem hlubším poznávání šíitské kultury. Jsou svátky, a tak je atmosféra výjimečná s množstvím poutníků přicházejících zdaleka. Vcházíme do svatyně dalších dvou vojenských imámů (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari), jejichž věznili abbásovští chalífové. Dole v podzemí navštívíme místo, kde viděli Mahdího – mesiáše, který podle šíitů v soudný den společně s Ježíšem Kristem zachrání svět. Jdeme více do hloubky a vidíme to, co ostatní budou o pár let po nás kopírovat. Přesun po kvalitních cestách do Mosulu. Mosul leží 400 kilometrů severozápadně od Bagdádu a 290 kilometrů od Samarry. Pět mostů přes řeku Tigris, kurdští obyvatelé, jejichž popisuje ve své knize Milión i Marco Polo, proslulá výroba mramoru a mušelínu, první ženská rabínka. Nikdo nebude vědět o ISIS víc než vy. Ministerský předseda Iráku 9. prosince 2017 vyhlásil konec ISIS (Daeš) v Iráku. Je to pravda? Procházíme starým Mosulem, uvidíme zničenou synagogu a mešity, domy, které se snaží opravit. Takto vypadá válka. V CK víme přesně, co děláme, a vaše bezpečnost je pro nás základem! Mosul je třetí největší město Iráku po Bagdádu a Basře a v dnešní době jde skutečně o cestovatelskou specialitu. Čerstvý mosulský chléb, pečená ryba z řeky Tigris a čerstvé saláty z hor. Kdo z vás si troufne na večerní Mosul? Noc v jednodušším, ale bezpečném hotelu v Mosulu kousek od údajné Jonášovy hrobky. Když ho vyplivla velryba, vrátil se sem.

4. den: Města pod patronátem UNESCO
MOSUL – NINIVE – HATRA

S ředitelem muzea v Mosulu navštívíme Ninive. Ninive bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center starověkého světa, které se těšilo významné pozici v oblasti rozvoje lidské civilizace, protože bylo největší metropolí, kde vznikala civilizace jako první. Ninive bylo přijato Asyřany jako politické sídlo a vykopávky a UNESCO společně potvrzují, že bylo osídleno od 6000 let před naším letopočtem. Městská zeď Ninive má obvod přes 12 kilometrů a dnes je vykopaných šest bran. Trůnový sál Sennacheribova paláce, my sestoupíme dolů k paláci a budeme se dotýkat nádherného mramoru, který kdysi palác zdobil. Opět přejdeme Mosul, zavítáme do oblastí, kde jsou domy nejzničenější, přejdeme Tigris a míříme dál. Opět rozšířený program. V CK jsme byli první Češi a Slováci, kteří po 20 letech viděli město Hatra, které je společně s jordánskou Petrou a libanonským Baalbekem jednou z nejvýznamnějších arabských památek na světě – samozřejmě pod patronátem UNESCO. Hatru navštívíme pouze v případě dobré bezpečnostní situace. Hatra, nazývaná také Dům bohů, se nám do našeho speciálního tripu hodí. Procházíme kolem množství velmi pěkně zachovaných budov, máme možnost vyjet i nahoru na chrámy a paláce s výhledem do nekonečna. Náročný přesun na jih a opět super hotel.

5. den: Odpočinkový den v Bagdadu
BAGDAD

Po značně náročném úvodu oddychovější den v Bagdádu. No pro ty, co chtějí poznávat máme pronajaté naše auto a průvodce na půl dne. Chceme si prohlédnout to, co jsme nestihli první den a necháváme čas na individuální toulky (pokud to bezpečnostní situace dovolí) městem. Například Green zone a město ambasád, obehnané vysokou zdí, Al – Mada’in jižně od velkoměsta, kde navštívíme palác perského krále a oblouk Khosra. Zajímavá je i Panorama building zničené po roce 2003. Náměstí, kde kdysi stála socha diktátora Saddáma Husajna. Tahrir – náměstí osvobození. V plánu máme i bagdádské muzeum, kam se za poslední roky dostal málokdo, ale my máme zatím 100% úspěšnost. Pošlete domů exotické pohlednice? Zaplavete si v hotelovém bazénu? Zažijete pochody černých poutníků už zde – určitě! Nabrání sil na další náročný program. Další noc v Bagdádu.

6. den: Babylon a konečně Karbala
BAGDAD – BABYLON – KARBALÁ
BABYLON
, kde si zavzpomínáme na Alexandra Makedonského. Nafotíme se před sytě modrou Ištarskou bránou, uvidíme babylonského lva, a vejdeme dovnitř Saddámova paláce s výhledem na starobylé město Babylon a řeku Eufrat. A až teď to všechno začíná ... Viděli jste tisíce poutníků, procesí, ale tady jich jsou miliony. Takovou atmosféru a duchovní sílu jste nikde na světě nezažili. Vstoupíme do Karbaly a jako kdyby nás praštili kladivem po hlavě. Hotel tu pro vás objednáváme rok předem a jde o nejlepší hotel města. Záleží však od dané chvíle a je třeba počítat, že do hotelu půjdeme i pár kilometrů pěšky. Máme speciální povolení a naposledy jsme jít pěšky nemuseli. Máme i pronajatý malý agilní shuttle bus, který nás křížem přes přeplněné město vozí. Luxusní hotel nám slouží jako stabilní a bezpečný base camp na dobrodružné výpady do okolí. Ihned vyrážíme do absolutního centra, do mešity imáma Husejna. Však proto jsme do Karbaly, kde byl Husejn zavražděn se svou rodinou, přišli. Jak dobře, že jsme si vstupy do svatyň již nacvičili v Kadimije a Samarre, neboť nyní jdeme místy, kde vidíme nejvíce lidí na naší planetě pohromadě. Známe bránu, kudy se dostaneme rychleji. Jste hladoví? Kebab či vegetariánská specialita, čaj či kávička? Vše je zdarma a tyto svátky mají ohromný charitativní rozměr. Voda je také zdarma a všude ji dostanete balenou. Vcházíme do mešity, máme zde kontakty a dostáváme se na místa, kam jiní přístup nemají. Protlačíme se k samotné hrobce a vy uvidíte tu ohromnou energii, která je všude kolem.

7. den: Yá Husejn, Yá Karbalá
KARBALÁ

Největší svátek v Karbale. Neuvěřitelný den, který bude jedním z vrcholů vašeho celoživotního cestování. Během Ašury si připomínáme den, kdy se před Mojžíšem otevřelo Rudé moře a takto se mu podařilo vyvést své lidi z egyptského zajetí. Připomínáme si přistání Noeho archy na Araratu. No právě zde v Karbale si dnes připomínáme hrdinskou smrt mučedníka Husejna, vnuka proroka Mohameda. A spolu s námi vzpomínají miliony šíitských poutníků. Jde o nejvíce fascinující muslimské procesí světa s "bláznivými" sebe trýznícími zvyky. Věřící se například šlehají biči, či šavlemi rozsekávají své hlavy, aby si připomněli utrpení Husejna. Neuvěřitelné! Toto se děje pouze pár hodin v roce a jen na určitých místech. Pokud nemáte rádi krev, buď zůstanete cca tři hodiny na hotelu, půjdete na jiné místo s naším druhým průvodcem, nebo si vyberte druhý termín, který se koná o čtyřicet dní později během svátku Arba'iin. Mnozí tvrdí, že jde o největší muslimskou pouť, která dnes překonává i hadždž do Mekky. V tento den Huseina po 40 dnech od porážky pohřbili. Ašúrá a Arba'iin jsou jednoznačně nejsvětějšími dny pro všechny šíity, kteří tento den oslavují po celém světě. No právě Karbala je tím poutním místem, kde se TO všechno událo. Neměli bychom mluvit o festivalu, ale jde o připomínání smutné události. Statisíce mužů pláčou, na čele mají utřený prach z bojiště, z bitvy, která se udála před 1342 lety. V roce 2021 pouť do Karbaly vykonalo pouze během těchto dvou svátků 32 milionů poutníků. Navštívíme i procesí v svatyni imáma Al-Abbase. Také máme v plánu rozsáhlé trhy a spletité romantické uličky. Dnešní den budeme přizpůsobovat aktuální situaci a chceme se zapojit do procesí. Jde o úžasný cestovatelský a spirituální zážitek. Druhou noc přespíme v Karbale.

8. den: Po stopách imámů
KARBALÁ – KUFA – NADŽAF

Čeká nás další neuvěřitelný den. Odjezd z města Karbalá v ranních hodinách do Nadžafu, milionového města, které je po Mekce a Medíně třetím nejdůležitějším městem pro všechny šíity. Spirituální hlavní město šíitského islámu. V Afghánistánu sice věří, že zeť proroka Mohamad, Alí ​​je pohřben v Mazar-e Sharif, ale většina muslimů věří, že je pohřben právě zde v Nadžafu. Navštívíme svatyni imáma Aliho bin Abi Taliba a dozvíme se, jak to opravdu je. Nyní už schizma v islámu chápeme a vidíme jasný rozdíl mezi sunnity a šíity v jejich zvycích, architektuře a životní filozofii. Ano je to cosi podobného jako mezi katolíky a protestanty a "drobné" rozdíly v životní filozofii udělají tak velký rozdíl v každodenním životě. Je to fascinující. Zároveň budete jedněmi z minima Čechů, kteří tyto věci uvidí na vlastní oči a tak si můžete udělat relevantní názor. Hřbitov Wadi-al-Salaam je největším na naší planetě. Pak směřujeme do města Kufa. Od jejích obyvatel dostal Husejn, jehož smrt jsme si připomněli v Karbalá stovky listů, aby jim přišel dělat imáma. No tito ho zradili. Mešita hrdinského imáma bin Aqeela (bratranec Husejna) a dům imáma Aliho, největšího světce šítů. Následně se přesuneme do Nasiriyah, abychom se ubytovali v hotelu. Možná se vám nyní zdají věci vzdálené a nudné, ale jde o cosi podobného jako upálení Jana Husa, hugenotské války či války Británie se Španěly za časů královny Alžběty. S tím rozdílem, že zde v Karbala - Nadžafu a Kufě máme k tomu v těchto svatých dnech kulisu poutníků (Ašúra se koná i tady !!!) a to je obrovský rozdíl oproti sterilní Evropě.

9. den: Ur – rodiště Abrahama a setkání Eufratu a Tigridu
NADŽAF – BASRA

Po festivalových dnech, kdy jsme byli na jednom místě nás čeká náročný den plný přesunů. Ráno odjezd do starobylého babylonského města Ur, významný sumerský městský stát v jižní Mezopotámii. Začátky města sahají do roku 5000 př.nl. a jde tedy o jedno z nejstarších měst na naší planetě. Později se nazýval Ur Chaldejský. Mocné město bylo obchodním centrem spojeno průplavy s řekou Eufrat. Ur v době rozkvětu obchodoval s oblastmi v dnešním Afghánistánu, s Indií, Tureckem, Ománem či Egyptem. Někteří archeologové tvrdí, že kdyby ho pořádně vykopali bude důležitější než Gíza. Prohlédneme si jeho slavný zikkurat, starobylý chrám (Dib Lal Mach) a palác krále (Shulki). Tři hlavní monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám se hlásí k Abrahamovi jako praotci víry. Narodil se zde v srdci Mezopotámie. Vyjdete spolu s námi na vrchol Zikkurat? Zastavíme se na místě, kde v roce 2021 kázal papež František. Město Qurna s Adamovým stromem, ze kterého si prý Eva odtrhla jablko ... Místo střetu dvou úžasných řek Tigris a Eufrat. Proplujete z jedné do druhé? Loni jsme to udělali. Přesun do Basry.

10. den: Shatt al Arab
BASRA

Basra je úplně jiná než kultivovaný Bagdád. Podobný rozdíl jako mezi Milánem a Neapolí. Jsme na jihu v prastarém městě s úžasnou historií. Stará Basra a Al-Shanasheel, což je tradiční styl a tvar domů s dřevěnými balkony "visícími" nad ulicí. Odpoledne vyrazíme na prohlídku řeky Shatt Al-Arab, prohlédneme si Saddámovy paláce s výhledem na řeku a po fotím poškozené lodě z dob války USA – Irák. Saddam vládl Iráku železnou rukou 24 let. Jak na něj vzpomínají domácí dnes? Loučíme se se zemí, kde vzniklo právo, písmo a kolo. Tato cesta však byla výjimečná návštěvou festivalů, o kterých cestovatelský svět skoro nic neví. I když máte předsudky vůči muslimům, ta síla, co jste zažili, vás přinutí uvažovat. Dosud nesourodé informace vám docvakly. Na poslední cestě právník Jirka, který prošel přes 150 zemí světa, severní i jižní pól, řekl: "Toto byla nejlepší cesta mého života." Věřme, že to stejně vyjde i tentokrát!

11. den: Odlet domů
BASRA – PRAHA/VÍDEŇ

Odlet domů. Máme výsledky PCR testů, které jsme si dali udělat včera i když to není nutné. Lety jsou však bezpečné a dá se na ně spolehnout. A je jasné, že Alláh je nyní s námi ...

Poznámka:
Zájezd je vhodný pouze pro zkušené cestovatele a každý se ho účastní na vlastní riziko. Během těchto svátků je všechno jídlo i pití (voda, čaj) zdarma. Změna programu na této expedici je vyhrazena, ačkoli vlastníme ohromné ​​know-how, které jsme zde samozřejmě nenapsali a dozvíte se ho až při realizaci jednotlivých zážitků přímo na místě. Máme kvalitní průvodce a propracovaný, odzkoušený program, ale zároveň dostatek volného času na vlastní aktivity (náš program je rozsáhlejší a delší o dva dny). Program jednotlivých dní se může měnit a bude se přizpůsobovat aktuální situaci a jednotlivým procesům na šíitských festivalech. Ročně navštíví Karbalu během těchto svátků až 30 milionů poutníků. Pořádající CK je jedinou cestovní kanceláří, která má s festivaly v Karbale praktické zkušenosti, a tím pádem uvidíte více. Přihlaste se dříve, abyste získali místo v nejlépe situovaných hotelích.

Poloha na mapě ?

Přehled termínů

Termín Počet dní Doprava Strava zobrazit popisky
11. 07. - 21. 07. 2024 11 dní letecky Praha snídaně
255 263 Kč 181 875 Kč -29% Detaily

Poznávací

Základní cena: Dospělá osoba Program: 1. den: PRAHA.. Celý popisek
Cena zahrnuje: mezinárodní letenku v economy class, l.. Celý popisek
Základní cena: Dospělá osoba

Program:
1. den:
PRAHA/VÍDEŇ - BAGDAD

Odlet do Iráku, kolébky civilizace plné památek UNESCO. Které příběhy jsou pravdivé a jak vypadá Irák dnes? Země se pomaličku po dlouhém období otevírá a ti první odvážlivci budou odměněni úžasnými zážitky.

2. den:
BAGDAD

BAGDAD: Prohlídka druhého největšího arabského města. Jdeme ihned do centra, abychom navštívili školu Al-Mustansiriya na levém břehu řeky Tigris. Když byl u Tigridu Ľuboš naposledy, vysvětlovali mu, že Tigris vznikl tak, že bůh Enki ejakuloval. Nejstaršími univerzitami na světě nejsou Bologna, Cambridge, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al Azhar a právě Al-Mustansiriya. Co nám řeknou v této škole, která přežila invazi Mongolů v roce 1258 a jaká je pravda? Vejdeme i dovnitř a prohlédneme si učebny medicíny, práva, matematiky, astrologie. Tato speciální cesta Irákem značně rozšíří i naše poznání světa. Následně se přesuneme na fotogenický bazar Al-Safafir, kde vyměníme dináry v nejlepším kurzu. Irák, jak jsme si ho představovali, historie stále žije. Úžasná ulice Al-Mutanabi a kávička (arabica) v kavárně Shabandar Café. Spisovatelé, básníci a revolucionáři navštěvují kavárnu s dřevěným stropem přes století a vy vidíte "moderní" události na stěnách v podobě černobílých fotografii. Období konce monarchie, následované obdobím Saddáma Husajna, a invazi USA s následným krvavým chaosem. Hned první den se dozvíme v intelektuálním prostředí od domácí elity, jak vidí tyto události oni. Dobrý tradiční oběd z čerstvých surovin. Ubytování v kvalitním hotelu, v intencích vysokého standardu. Náš výběr je jednoduchý - snažíme se mít v každém městě ten nejlepší hotel. Odpoledne návštěva svatyně Musa Al-Kadhe a Muhammad Al-Džawada - jde o nádhernou stavbu se čtyřmi zlatými minarety a dvěma zlatými kupolemi. Jde o mešitu dvou imámů: o sedmého a devátého imáma z dvanácti a my se začneme dozvídat více o rozdílech mezi šíitským (méně známým) a sunnitským islámem. První zkušenost se vstupem do svatyň. První kulturní šok a následně první noc v Bagdádu.

3. den:
BAGDAD - SAMARRA - MOSUL

Vydáváme se křížem přes celou zemi. Objednali jsme pro vás kvalitnější klimatizovaný autobus. Léto vrcholí, venku teploty dosahují až 50 stupňů, a proto ani zde nešetříme a do našeho pohodlí investujeme více. Směřujeme k nejkrásnějšímu minaretu Iráku. Samarra: navštívíme historickou mešitu (Abu Delef) a vylezeme na její slavný spirálový minaret. Nic pro ty, co nezvládají výšky ... Pokračujeme v našem hlubším poznávání šíitské kultury. Jsou svátky, a tak je atmosféra výjimečná s množstvím poutníků přicházejících zdaleka. Vcházíme do svatyně dalších dvou vojenských imámů (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari), jejichž věznili abbásovští chalífové. Dole v podzemí navštívíme místo, kde viděli Mahdího - mesiáše, který podle šíitů v soudný den společně s Ježíšem Kristem zachrání svět. Jdeme více do hloubky a vidíme to, co ostatní budou o pár let po nás kopírovat. Přesun po kvalitních cestách do Mosulu. Mosul leží 400 kilometrů severozápadně od Bagdádu a 290 kilometrů od Samarry. Pět mostů přes řeku Tigris, kurdští obyvatelé, jejichž popisuje ve své knize Milión i Marco Polo, proslulá výroba mramoru a mušelínu, první ženská rabínka. Nikdo nebude vědět o ISIS víc než vy. Ministerský předseda Iráku 9. prosince 2017 vyhlásil konec ISIS (Daeš) v Iráku. Je to pravda? Procházíme starým Mosulem, uvidíme zničenou synagogu a mešity, domy, které se snaží opravit. Takto vypadá válka. V víme přesně, co děláme, a vaše bezpečnost je pro nás základem! Mosul je třetí největší město Iráku po Bagdádu a Basře a v dnešní době jde skutečně o cestovatelskou specialitu. Čerstvý mosulský chléb, pečená ryba z řeky Tigris a čerstvé saláty z hor. Kdo z vás si troufne na večerní Mosul? Noc v jednodušším, ale bezpečném hotelu v Mosulu kousek od údajné Jonášovy hrobky. Když ho vyplivla velryba, vrátil se sem.

4. den:
MOSUL - NINIVE - HATRA

S ředitelem muzea v Mosulu navštívíme Ninive. Ninive bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center starověkého světa, které se těšilo významné pozici v oblasti rozvoje lidské civilizace, protože bylo největší metropolí, kde vznikala civilizace jako první. Ninive bylo přijato Asyřany jako politické sídlo a vykopávky a UNESCO společně potvrzují, že bylo osídleno od 6000 let před naším letopočtem. Městská zeď Ninive má obvod přes 12 kilometrů a dnes je vykopaných šest bran. Trůnový sál Sennacheribova paláce, my sestoupíme dolů k paláci a budeme se dotýkat nádherného mramoru, který kdysi palác zdobil. Opět přejdeme Mosul, zavítáme do oblastí, kde jsou domy nejzničenější, přejdeme Tigris a míříme dál. Opět rozšířený program. V jsme byli první Češi a Slováci, kteří po 20 letech viděli město Hatra, které je společně s jordánskou Petrou a libanonským Baalbekem jednou z nejvýznamnějších arabských památek na světě - samozřejmě pod patronátem UNESCO. Hatru navštívíme pouze v případě dobré bezpečnostní situace. Hatra, nazývaná také Dům bohů, se nám do našeho speciálního tripu hodí. Procházíme kolem množství velmi pěkně zachovaných budov, máme možnost vyjet i nahoru na chrámy a paláce s výhledem do nekonečna. Náročný přesun na jih a opět super hotel.

5. den:
BAGDAD

Po značně náročném úvodu oddychovější den v Bagdádu. No pro ty, co chtějí poznávat máme pronajaté naše auto a průvodce na půl dne. Chceme si prohlédnout to, co jsme nestihli první den a necháváme čas na individuální toulky (pokud to bezpečnostní situace dovolí) městem. Například Green zone a město ambasád, obehnané vysokou zdí, Al - Mada'in jižně od velkoměsta, kde navštívíme palác perského krále a oblouk Khosra. Zajímavá je i Panorama building zničené po roce 2003. Náměstí, kde kdysi stála socha diktátora Saddáma Husajna. Tahrir - náměstí osvobození. V plánu máme i bagdádské muzeum, kam se za poslední roky dostal málokdo, ale my máme zatím 100% úspěšnost. Pošlete domů exotické pohlednice? Zaplavete si v hotelovém bazénu? Zažijete pochody černých poutníků už zde - určitě! Nabrání sil na další náročný program. Další noc v Bagdádu.

6. den:
BAGDAD - BABYLON - KARBALÁ

BABYLON, kde si zavzpomínáme na Alexandra Makedonského. Nafotíme se před sytě modrou Ištarskou bránou, uvidíme babylonského lva, a vejdeme dovnitř Saddámova paláce s výhledem na starobylé město Babylon a řeku Eufrat. A až teď to všechno začíná ... Viděli jste tisíce poutníků, procesí, ale tady jich jsou miliony. Takovou atmosféru a duchovní sílu jste nikde na světě nezažili. Vstoupíme do Karbaly a jako kdyby nás praštili kladivem po hlavě. Hotel tu pro vás objednáváme rok předem a jde o nejlepší hotel města. Záleží však od dané chvíle a je třeba počítat, že do hotelu půjdeme i pár kilometrů pěšky. Máme speciální povolení a naposledy jsme jít pěšky nemuseli. Máme i pronajatý malý agilní shuttle bus, který nás křížem přes přeplněné město vozí. Luxusní hotel nám slouží jako stabilní a bezpečný base camp na dobrodružné výpady do okolí. Ihned vyrážíme do absolutního centra, do mešity imáma Husejna. Však proto jsme do Karbaly, kde byl Husejn zavražděn se svou rodinou, přišli. Jak dobře, že jsme si vstupy do svatyň již nacvičili v Kadimije a Samarre, neboť nyní jdeme místy, kde vidíme nejvíce lidí na naší planetě pohromadě. Známe bránu, kudy se dostaneme rychleji. Jste hladoví? Kebab či vegetariánská specialita, čaj či kávička? Vše je zdarma a tyto svátky mají ohromný charitativní rozměr. Voda je také zdarma a všude ji dostanete balenou. Vcházíme do mešity, máme zde kontakty a dostáváme se na místa, kam jiní přístup nemají. Protlačíme se k samotné hrobce a vy uvidíte tu ohromnou energii, která je všude kolem.

7. den:
KARBALÁ

Největší svátek v Karbale. Neuvěřitelný den, který bude jedním z vrcholů vašeho celoživotního cestování. Během Ašury si připomínáme den, kdy se před Mojžíšem otevřelo Rudé moře a takto se mu podařilo vyvést své lidi z egyptského zajetí. Připomínáme si přistání Noeho archy na Araratu. No právě zde v Karbale si dnes připomínáme hrdinskou smrt mučedníka Husejna, vnuka proroka Mohameda. A spolu s námi vzpomínají miliony šíitských poutníků. Jde o nejvíce fascinující muslimské procesí světa s "bláznivými" sebe trýznícími zvyky. Věřící se například šlehají biči, či šavlemi rozsekávají své hlavy, aby si připomněli utrpení Husejna. Neuvěřitelné! Toto se děje pouze pár hodin v roce a jen na určitých místech. Pokud nemáte rádi krev, buď zůstanete cca tři hodiny na hotelu, půjdete na jiné místo s naším druhým průvodcem, nebo si vyberte druhý termín, který se koná o čtyřicet dní později během svátku Arba'iin. Mnozí tvrdí, že jde o největší muslimskou pouť, která dnes překonává i hadždž do Mekky. V tento den Huseina po 40 dnech od porážky pohřbili. Ašúrá a Arba'iin jsou jednoznačně nejsvětějšími dny pro všechny šíity, kteří tento den oslavují po celém světě. No právě Karbala je tím poutním místem, kde se TO všechno událo. Neměli bychom mluvit o festivalu, ale jde o připomínání smutné události. Statisíce mužů pláčou, na čele mají utřený prach z bojiště, z bitvy, která se udála před 1342 lety. V roce 2021 pouť do Karbaly vykonalo pouze během těchto dvou svátků 32 milionů poutníků. Navštívíme i procesí v svatyni imáma Al-Abbase. Také máme v plánu rozsáhlé trhy a spletité romantické uličky. Dnešní den budeme přizpůsobovat aktuální situaci a chceme se zapojit do procesí. Jde o úžasný cestovatelský a spirituální zážitek. Druhou noc přespíme v Karbale.

8. den:
KARBALÁ - KUFA - NADŽAF

Čeká nás další neuvěřitelný den. Odjezd z města Karbalá v ranních hodinách do Nadžafu, milionového města, které je po Mekce a Medíně třetím nejdůležitějším městem pro všechny šíity. Spirituální hlavní město šíitského islámu. V Afghánistánu sice věří, že zeť proroka Mohamad, Alí je pohřben v Mazar-e Sharif, ale většina muslimů věří, že je pohřben právě zde v Nadžafu. Navštívíme svatyni imáma Aliho bin Abi Taliba a dozvíme se, jak to opravdu je. Nyní už schizma v islámu chápeme a vidíme jasný rozdíl mezi sunnity a šíity v jejich zvycích, architektuře a životní filozofii. Ano je to cosi podobného jako mezi katolíky a protestanty a "drobné" rozdíly v životní filozofii udělají tak velký rozdíl v každodenním životě. Je to fascinující. Zároveň budete jedněmi z minima Čechů, kteří tyto věci uvidí na vlastní oči a tak si můžete udělat relevantní názor. Hřbitov Wadi-al-Salaam je největším na naší planetě. Pak směřujeme do města Kufa. Od jejích obyvatel dostal Husejn, jehož smrt jsme si připomněli v Karbalá stovky listů, aby jim přišel dělat imáma. No tito ho zradili. Mešita hrdinského imáma bin Aqeela (bratranec Husejna) a dům imáma Aliho, největšího světce šítů. Následně se přesuneme do Nasiriyah, abychom se ubytovali v hotelu. Možná se vám nyní zdají věci vzdálené a nudné, ale jde o cosi podobného jako upálení Jana Husa, hugenotské války či války Británie se Španěly za časů královny Alžběty. S tím rozdílem, že zde v Karbala - Nadžafu a Kufě máme k tomu v těchto svatých dnech kulisu poutníků (Ašúra se koná i tady !!!) a to je obrovský rozdíl oproti sterilní Evropě.

9. den:
NADŽAF - BASRA

Po festivalových dnech, kdy jsme byli na jednom místě nás čeká náročný den plný přesunů. Ráno odjezd do starobylého babylonského města Ur, významný sumerský městský stát v jižní Mezopotámii. Začátky města sahají do roku 5000 př.nl. a jde tedy o jedno z nejstarších měst na naší planetě. Později se nazýval Ur Chaldejský. Mocné město bylo obchodním centrem spojeno průplavy s řekou Eufrat. Ur v době rozkvětu obchodoval s oblastmi v dnešním Afghánistánu, s Indií, Tureckem, Ománem či Egyptem. Někteří archeologové tvrdí, že kdyby ho pořádně vykopali bude důležitější než Gíza. Prohlédneme si jeho slavný zikkurat, starobylý chrám (Dib Lal Mach) a palác krále (Shulki). Tři hlavní monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám se hlásí k Abrahamovi jako praotci víry. Narodil se zde v srdci Mezopotámie. Vyjdete spolu s námi na vrchol Zikkurat? Zastavíme se na místě, kde v roce 2021 kázal papež František. Město Qurna s Adamovým stromem, ze kterého si prý Eva odtrhla jablko ... Místo střetu dvou úžasných řek Tigris a Eufrat. Proplujete z jedné do druhé? Loni jsme to udělali. Přesun do Basry.

10. den:
BASRA

Basra je úplně jiná než kultivovaný Bagdád. Podobný rozdíl jako mezi Milánem a Neapolí. Jsme na jihu v prastarém městě s úžasnou historií. Stará Basra a Al-Shanasheel, což je tradiční styl a tvar domů s dřevěnými balkony "visícími" nad ulicí. Odpoledne vyrazíme na prohlídku řeky Shatt Al-Arab, prohlédneme si Saddámovy paláce s výhledem na řeku a po fotím poškozené lodě z dob války USA - Irák. Saddam vládl Iráku železnou rukou 24 let. Jak na něj vzpomínají domácí dnes? Loučíme se se zemí, kde vzniklo právo, písmo a kolo. Tato cesta však byla výjimečná návštěvou festivalů, o kterých cestovatelský svět skoro nic neví. I když máte předsudky vůči muslimům, ta síla, co jste zažili, vás přinutí uvažovat. Dosud nesourodé informace vám docvakly. Na poslední cestě právník Jirka, který prošel přes 150 zemí světa, severní i jižní pól, řekl: "Toto byla nejlepší cesta mého života." Věřme, že to stejně vyjde i tentokrát!

11. den:
BASRA - PRAHA/VÍDEŇ

Odlet domů. Máme výsledky PCR testů, které jsme si dali udělat včera i když to není nutné. Lety jsou však bezpečné a dá se na ně spolehnout. A je jasné, že Alláh je nyní s námi ...
Cena zahrnuje:
mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování ve 3 * a 5 * hotelech se snídaní v pokojích pro dvě osoby, dopravu pronajatým klimatizovaným minivanem, zkušeného průvodce, místního průvodce během celého pobytu, lokálního průvodce v historických lokalitách, povolení ke vstupu na místa dle programu, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, poplatky za přechod check pointů

Cena nezahrnuje:
jídlo kromě snídaní, víza (cca 75 USD), airport taxi k tzv. "Passengers waiting area" (cca 3 USD / os), vstupy dle programu, suvenýry
31. 08. - 10. 09. 2024 11 dní letecky Praha snídaně
210 421 Kč 149 925 Kč -29% Detaily

Poznávací

Základní cena: Dospělá osoba Program: 1. den: PRAHA.. Celý popisek
Cena zahrnuje: mezinárodní letenku v economy class, l.. Celý popisek
Základní cena: Dospělá osoba

Program:
1. den:
PRAHA/VÍDEŇ - BAGDAD

Odlet do Iráku, kolébky civilizace plné památek UNESCO. Které příběhy jsou pravdivé a jak vypadá Irák dnes? Země se pomaličku po dlouhém období otevírá a ti první odvážlivci budou odměněni úžasnými zážitky.

2. den:
BAGDAD

BAGDAD: Prohlídka druhého největšího arabského města. Jdeme ihned do centra, abychom navštívili školu Al-Mustansiriya na levém břehu řeky Tigris. Když byl u Tigridu Ľuboš naposledy, vysvětlovali mu, že Tigris vznikl tak, že bůh Enki ejakuloval. Nejstaršími univerzitami na světě nejsou Bologna, Cambridge, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al Azhar a právě Al-Mustansiriya. Co nám řeknou v této škole, která přežila invazi Mongolů v roce 1258 a jaká je pravda? Vejdeme i dovnitř a prohlédneme si učebny medicíny, práva, matematiky, astrologie. Tato speciální cesta Irákem značně rozšíří i naše poznání světa. Následně se přesuneme na fotogenický bazar Al-Safafir, kde vyměníme dináry v nejlepším kurzu. Irák, jak jsme si ho představovali, historie stále žije. Úžasná ulice Al-Mutanabi a kávička (arabica) v kavárně Shabandar Café. Spisovatelé, básníci a revolucionáři navštěvují kavárnu s dřevěným stropem přes století a vy vidíte "moderní" události na stěnách v podobě černobílých fotografii. Období konce monarchie, následované obdobím Saddáma Husajna, a invazi USA s následným krvavým chaosem. Hned první den se dozvíme v intelektuálním prostředí od domácí elity, jak vidí tyto události oni. Dobrý tradiční oběd z čerstvých surovin. Ubytování v kvalitním hotelu, v intencích vysokého standardu. Náš výběr je jednoduchý - snažíme se mít v každém městě ten nejlepší hotel. Odpoledne návštěva svatyně Musa Al-Kadhe a Muhammad Al-Džawada - jde o nádhernou stavbu se čtyřmi zlatými minarety a dvěma zlatými kupolemi. Jde o mešitu dvou imámů: o sedmého a devátého imáma z dvanácti a my se začneme dozvídat více o rozdílech mezi šíitským (méně známým) a sunnitským islámem. První zkušenost se vstupem do svatyň. První kulturní šok a následně první noc v Bagdádu.

3. den:
BAGDAD - SAMARRA - MOSUL

Vydáváme se křížem přes celou zemi. Objednali jsme pro vás kvalitnější klimatizovaný autobus. Léto vrcholí, venku teploty dosahují až 50 stupňů, a proto ani zde nešetříme a do našeho pohodlí investujeme více. Směřujeme k nejkrásnějšímu minaretu Iráku. Samarra: navštívíme historickou mešitu (Abu Delef) a vylezeme na její slavný spirálový minaret. Nic pro ty, co nezvládají výšky ... Pokračujeme v našem hlubším poznávání šíitské kultury. Jsou svátky, a tak je atmosféra výjimečná s množstvím poutníků přicházejících zdaleka. Vcházíme do svatyně dalších dvou vojenských imámů (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari), jejichž věznili abbásovští chalífové. Dole v podzemí navštívíme místo, kde viděli Mahdího - mesiáše, který podle šíitů v soudný den společně s Ježíšem Kristem zachrání svět. Jdeme více do hloubky a vidíme to, co ostatní budou o pár let po nás kopírovat. Přesun po kvalitních cestách do Mosulu. Mosul leží 400 kilometrů severozápadně od Bagdádu a 290 kilometrů od Samarry. Pět mostů přes řeku Tigris, kurdští obyvatelé, jejichž popisuje ve své knize Milión i Marco Polo, proslulá výroba mramoru a mušelínu, první ženská rabínka. Nikdo nebude vědět o ISIS víc než vy. Ministerský předseda Iráku 9. prosince 2017 vyhlásil konec ISIS (Daeš) v Iráku. Je to pravda? Procházíme starým Mosulem, uvidíme zničenou synagogu a mešity, domy, které se snaží opravit. Takto vypadá válka. V víme přesně, co děláme, a vaše bezpečnost je pro nás základem! Mosul je třetí největší město Iráku po Bagdádu a Basře a v dnešní době jde skutečně o cestovatelskou specialitu. Čerstvý mosulský chléb, pečená ryba z řeky Tigris a čerstvé saláty z hor. Kdo z vás si troufne na večerní Mosul? Noc v jednodušším, ale bezpečném hotelu v Mosulu kousek od údajné Jonášovy hrobky. Když ho vyplivla velryba, vrátil se sem.

4. den:
MOSUL - NINIVE - HATRA

S ředitelem muzea v Mosulu navštívíme Ninive. Ninive bylo jedním z nejdůležitějších kulturních center starověkého světa, které se těšilo významné pozici v oblasti rozvoje lidské civilizace, protože bylo největší metropolí, kde vznikala civilizace jako první. Ninive bylo přijato Asyřany jako politické sídlo a vykopávky a UNESCO společně potvrzují, že bylo osídleno od 6000 let před naším letopočtem. Městská zeď Ninive má obvod přes 12 kilometrů a dnes je vykopaných šest bran. Trůnový sál Sennacheribova paláce, my sestoupíme dolů k paláci a budeme se dotýkat nádherného mramoru, který kdysi palác zdobil. Opět přejdeme Mosul, zavítáme do oblastí, kde jsou domy nejzničenější, přejdeme Tigris a míříme dál. Opět rozšířený program. V jsme byli první Češi a Slováci, kteří po 20 letech viděli město Hatra, které je společně s jordánskou Petrou a libanonským Baalbekem jednou z nejvýznamnějších arabských památek na světě - samozřejmě pod patronátem UNESCO. Hatru navštívíme pouze v případě dobré bezpečnostní situace. Hatra, nazývaná také Dům bohů, se nám do našeho speciálního tripu hodí. Procházíme kolem množství velmi pěkně zachovaných budov, máme možnost vyjet i nahoru na chrámy a paláce s výhledem do nekonečna. Náročný přesun na jih a opět super hotel.

5. den:
BAGDAD

Po značně náročném úvodu oddychovější den v Bagdádu. No pro ty, co chtějí poznávat máme pronajaté naše auto a průvodce na půl dne. Chceme si prohlédnout to, co jsme nestihli první den a necháváme čas na individuální toulky (pokud to bezpečnostní situace dovolí) městem. Například Green zone a město ambasád, obehnané vysokou zdí, Al - Mada'in jižně od velkoměsta, kde navštívíme palác perského krále a oblouk Khosra. Zajímavá je i Panorama building zničené po roce 2003. Náměstí, kde kdysi stála socha diktátora Saddáma Husajna. Tahrir - náměstí osvobození. V plánu máme i bagdádské muzeum, kam se za poslední roky dostal málokdo, ale my máme zatím 100% úspěšnost. Pošlete domů exotické pohlednice? Zaplavete si v hotelovém bazénu? Zažijete pochody černých poutníků už zde - určitě! Nabrání sil na další náročný program. Další noc v Bagdádu.

6. den:
BAGDAD - BABYLON - KARBALÁ

BABYLON, kde si zavzpomínáme na Alexandra Makedonského. Nafotíme se před sytě modrou Ištarskou bránou, uvidíme babylonského lva, a vejdeme dovnitř Saddámova paláce s výhledem na starobylé město Babylon a řeku Eufrat. A až teď to všechno začíná ... Viděli jste tisíce poutníků, procesí, ale tady jich jsou miliony. Takovou atmosféru a duchovní sílu jste nikde na světě nezažili. Vstoupíme do Karbaly a jako kdyby nás praštili kladivem po hlavě. Hotel tu pro vás objednáváme rok předem a jde o nejlepší hotel města. Záleží však od dané chvíle a je třeba počítat, že do hotelu půjdeme i pár kilometrů pěšky. Máme speciální povolení a naposledy jsme jít pěšky nemuseli. Máme i pronajatý malý agilní shuttle bus, který nás křížem přes přeplněné město vozí. Luxusní hotel nám slouží jako stabilní a bezpečný base camp na dobrodružné výpady do okolí. Ihned vyrážíme do absolutního centra, do mešity imáma Husejna. Však proto jsme do Karbaly, kde byl Husejn zavražděn se svou rodinou, přišli. Jak dobře, že jsme si vstupy do svatyň již nacvičili v Kadimije a Samarre, neboť nyní jdeme místy, kde vidíme nejvíce lidí na naší planetě pohromadě. Známe bránu, kudy se dostaneme rychleji. Jste hladoví? Kebab či vegetariánská specialita, čaj či kávička? Vše je zdarma a tyto svátky mají ohromný charitativní rozměr. Voda je také zdarma a všude ji dostanete balenou. Vcházíme do mešity, máme zde kontakty a dostáváme se na místa, kam jiní přístup nemají. Protlačíme se k samotné hrobce a vy uvidíte tu ohromnou energii, která je všude kolem.

7. den:
KARBALÁ

Největší svátek v Karbale. Neuvěřitelný den, který bude jedním z vrcholů vašeho celoživotního cestování. Během Ašury si připomínáme den, kdy se před Mojžíšem otevřelo Rudé moře a takto se mu podařilo vyvést své lidi z egyptského zajetí. Připomínáme si přistání Noeho archy na Araratu. No právě zde v Karbale si dnes připomínáme hrdinskou smrt mučedníka Husejna, vnuka proroka Mohameda. A spolu s námi vzpomínají miliony šíitských poutníků. Jde o nejvíce fascinující muslimské procesí světa s "bláznivými" sebe trýznícími zvyky. Věřící se například šlehají biči, či šavlemi rozsekávají své hlavy, aby si připomněli utrpení Husejna. Neuvěřitelné! Toto se děje pouze pár hodin v roce a jen na určitých místech. Pokud nemáte rádi krev, buď zůstanete cca tři hodiny na hotelu, půjdete na jiné místo s naším druhým průvodcem, nebo si vyberte druhý termín, který se koná o čtyřicet dní později během svátku Arba'iin. Mnozí tvrdí, že jde o největší muslimskou pouť, která dnes překonává i hadždž do Mekky. V tento den Huseina po 40 dnech od porážky pohřbili. Ašúrá a Arba'iin jsou jednoznačně nejsvětějšími dny pro všechny šíity, kteří tento den oslavují po celém světě. No právě Karbala je tím poutním místem, kde se TO všechno událo. Neměli bychom mluvit o festivalu, ale jde o připomínání smutné události. Statisíce mužů pláčou, na čele mají utřený prach z bojiště, z bitvy, která se udála před 1342 lety. V roce 2021 pouť do Karbaly vykonalo pouze během těchto dvou svátků 32 milionů poutníků. Navštívíme i procesí v svatyni imáma Al-Abbase. Také máme v plánu rozsáhlé trhy a spletité romantické uličky. Dnešní den budeme přizpůsobovat aktuální situaci a chceme se zapojit do procesí. Jde o úžasný cestovatelský a spirituální zážitek. Druhou noc přespíme v Karbale.

8. den:
KARBALÁ - KUFA - NADŽAF

Čeká nás další neuvěřitelný den. Odjezd z města Karbalá v ranních hodinách do Nadžafu, milionového města, které je po Mekce a Medíně třetím nejdůležitějším městem pro všechny šíity. Spirituální hlavní město šíitského islámu. V Afghánistánu sice věří, že zeť proroka Mohamad, Alí je pohřben v Mazar-e Sharif, ale většina muslimů věří, že je pohřben právě zde v Nadžafu. Navštívíme svatyni imáma Aliho bin Abi Taliba a dozvíme se, jak to opravdu je. Nyní už schizma v islámu chápeme a vidíme jasný rozdíl mezi sunnity a šíity v jejich zvycích, architektuře a životní filozofii. Ano je to cosi podobného jako mezi katolíky a protestanty a "drobné" rozdíly v životní filozofii udělají tak velký rozdíl v každodenním životě. Je to fascinující. Zároveň budete jedněmi z minima Čechů, kteří tyto věci uvidí na vlastní oči a tak si můžete udělat relevantní názor. Hřbitov Wadi-al-Salaam je největším na naší planetě. Pak směřujeme do města Kufa. Od jejích obyvatel dostal Husejn, jehož smrt jsme si připomněli v Karbalá stovky listů, aby jim přišel dělat imáma. No tito ho zradili. Mešita hrdinského imáma bin Aqeela (bratranec Husejna) a dům imáma Aliho, největšího světce šítů. Následně se přesuneme do Nasiriyah, abychom se ubytovali v hotelu. Možná se vám nyní zdají věci vzdálené a nudné, ale jde o cosi podobného jako upálení Jana Husa, hugenotské války či války Británie se Španěly za časů královny Alžběty. S tím rozdílem, že zde v Karbala - Nadžafu a Kufě máme k tomu v těchto svatých dnech kulisu poutníků (Ašúra se koná i tady !!!) a to je obrovský rozdíl oproti sterilní Evropě.

9. den:
NADŽAF - BASRA

Po festivalových dnech, kdy jsme byli na jednom místě nás čeká náročný den plný přesunů. Ráno odjezd do starobylého babylonského města Ur, významný sumerský městský stát v jižní Mezopotámii. Začátky města sahají do roku 5000 př.nl. a jde tedy o jedno z nejstarších měst na naší planetě. Později se nazýval Ur Chaldejský. Mocné město bylo obchodním centrem spojeno průplavy s řekou Eufrat. Ur v době rozkvětu obchodoval s oblastmi v dnešním Afghánistánu, s Indií, Tureckem, Ománem či Egyptem. Někteří archeologové tvrdí, že kdyby ho pořádně vykopali bude důležitější než Gíza. Prohlédneme si jeho slavný zikkurat, starobylý chrám (Dib Lal Mach) a palác krále (Shulki). Tři hlavní monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám se hlásí k Abrahamovi jako praotci víry. Narodil se zde v srdci Mezopotámie. Vyjdete spolu s námi na vrchol Zikkurat? Zastavíme se na místě, kde v roce 2021 kázal papež František. Město Qurna s Adamovým stromem, ze kterého si prý Eva odtrhla jablko ... Místo střetu dvou úžasných řek Tigris a Eufrat. Proplujete z jedné do druhé? Loni jsme to udělali. Přesun do Basry.

10. den:
BASRA

Basra je úplně jiná než kultivovaný Bagdád. Podobný rozdíl jako mezi Milánem a Neapolí. Jsme na jihu v prastarém městě s úžasnou historií. Stará Basra a Al-Shanasheel, což je tradiční styl a tvar domů s dřevěnými balkony "visícími" nad ulicí. Odpoledne vyrazíme na prohlídku řeky Shatt Al-Arab, prohlédneme si Saddámovy paláce s výhledem na řeku a po fotím poškozené lodě z dob války USA - Irák. Saddam vládl Iráku železnou rukou 24 let. Jak na něj vzpomínají domácí dnes? Loučíme se se zemí, kde vzniklo právo, písmo a kolo. Tato cesta však byla výjimečná návštěvou festivalů, o kterých cestovatelský svět skoro nic neví. I když máte předsudky vůči muslimům, ta síla, co jste zažili, vás přinutí uvažovat. Dosud nesourodé informace vám docvakly. Na poslední cestě právník Jirka, který prošel přes 150 zemí světa, severní i jižní pól, řekl: "Toto byla nejlepší cesta mého života." Věřme, že to stejně vyjde i tentokrát!

11. den:
BASRA - PRAHA/VÍDEŇ

Odlet domů. Máme výsledky PCR testů, které jsme si dali udělat včera i když to není nutné. Lety jsou však bezpečné a dá se na ně spolehnout. A je jasné, že Alláh je nyní s námi ...
Cena zahrnuje:
mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, ubytování ve 3 * a 5 * hotelech se snídaní v pokojích pro dvě osoby, dopravu pronajatým klimatizovaným minivanem, zkušeného průvodce, místního průvodce během celého pobytu, lokálního průvodce v historických lokalitách, povolení ke vstupu na místa dle programu, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti, poplatky za přechod check pointů

Cena nezahrnuje:
jídlo kromě snídaní, víza (cca 75 USD), airport taxi k tzv. "Passengers waiting area" (cca 3 USD / os), vstupy dle programu, suvenýry

Další používané názvy

  • Irák - nejexotičtější svátky světa

Hledání zájezdů

Země a destinace
Vyberte destinaci
Oblíbené země
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
  • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
    • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
  • +
Ostatní země
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
    • +
    • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
    • +
  • +
  • +
  • +

Podrobné hledání Hledání dle mapy

Potřebujete pomoci?

Pomůžeme Vám po telefonu
Telefon 272 743 981
Mobil 777 606 055
Chcete abychom zavolali my Vám?
Pošlete nám své telefonní číslo

Nebo nás navštivte
Vinohradská 2133/138
(přímo u stanice metra Flora)
130 00 Praha 3 - Vinohrady
PO - PÁ 09:00 - 18:00

Mapa cesty k nám

Partneři: NECKERMANN LAST MINUTE LAST MINUTE Kamelya World Turecko