Maledivy - informace

Maledivy jsou jedinečné místo pro dovolenou obdařené stovkami úchvatných korálových ostrovů. Maledivské ostrůvky jsou omývány tyrkysovým mořem, jenž nenaleznete nikde jinde. Slunce, jemný bílý písek, kokosové palmy, pestře kvetoucí a krásně vonící keře a podmořský svět překypující životem jsou ingredience, které jsou klíčem ke štěstí a harmonii....

Informace o zemi Maledivy

Maledivy jsou jedinečné místo pro dovolenou obdařené stovkami úchvatných korálových ostrovů. Maledivské ostrůvky jsou omývány tyrkysovým mořem, jenž nenaleznete nikde jinde. Slunce, jemný bílý písek, kokosové palmy, pestře kvetoucí a krásně vonící keře a podmořský svět překypující životem jsou ingredience, které jsou klíčem ke štěstí a harmonii. Díky poloze v rovníkovém pásmu a stálému počasí jsou Maledivy (Maldives) perfektní destinací pro Vaši zaslouženou exotickou dovolenou téměř po celý rok. K návštěvě nepotřebujete žádná očkování ani vstupní víza.
Exotické Maledivy uchvátily každého, kdo s námi cestoval do tohoto ráje.
Maledivy jsou tropický ráj rozkládající se na 90.000 km2 v Indickém oceánu. Největším bohatstvím Malediv je jedinečná příroda, na kterou jsou místní lidé náležitě pyšní a všichni se k ní chovají velice ohleduplně, což je vyžadováno i od turistů. Také díky tomu jsou křišťálové laguny stále plné korálů a barevných korálových rybek. Šnorchlování na Maledivách je velice pestré. Ať už objevujete zákoutí v teplých lagunách nebo na okraji reefu, kde korálový útes klesá do hluboké modři, setkáte se s nepřeberným množstvím malých pestrobarevných rybiček, malými žraloky, rejnoky a želvami. Obdivovat můžete nádherné korály různých tvarů, barev a velikostí. Chcete-li v ráji strávit více jak cca 10 nocí, pak je výborným řešením rozdělit pobyt na dva různé ostrovy. Transfery pro Vás samozřejmě zajistíme.
Největší ostrov Malediv má na délku pouhých 8 km. Každý z ostrovů si lze během poměrně krátké doby celý obejít, najdete si svoji oblíbenou pláž a další den si vyzkoušíte jinou. Resorty nabízejí velmi luxusní ubytování a spoustu atrakcí pro trávení volného času. Na vysoké úrovni jsou lázně v resortech, kde najdete masérky z Thajska či Bali, a tak můžete poznat pravý požitek z masáže. Sportovní vyžití ve formě potápění, šnorchlování, tenisu, posilovny, windsurfingu a mnoha dalších je též možno využít na většině z ostrovů. Najdete zde jak klid, tak i zábavu. Nabízené chutě v restauracích budou pro Vás jedinečným gurmánským zážitkem, ať už půjde o čerstvě vylovené a ugrilované ryby či ojedinělé zmrzliny z místního ovoce. Maledivy doporučujeme zejména milovníkům podmořského života a odpočinku. Úchvatné sněhobílé pláže, nejjemnější prachový písek, bujná vegetace a luxusní služby budou mít na svědomí, že už nebudete chtít nikdy odejít. Odpočinek na Maledivách můžete rovněž kombinovat se zastávkou v historické a bohaté Dubaji nebo okouzlující a neobjevenou Srí Lankou.
Geografické údaje
Poloha: Indický oceán
Oficiální název: Maledivská republika
Hlavní město: Malé - 104 403 obyvatel
Jazyk: maledivština (diwehi), angličtina
Náboženství: sunnitský islám (99%)
1 maledivská rufie (RF) = 100 lárí
Vstupní formality na Maledivy
Turistické vízum na pobyt do 30 dní se uděluje zdarma po příletu na letiště v Malé, po předložení platného cestovního pasu, letenkou dokazující odlet ze země, dostatek finančních prostředků nebo potvrzenou rezervaci z hotelu nebo resortu, kde je zajištěné ubytování.
Platnost pasu musí být nejméně 6 měsíců od data vstupu.
Prodloužení pobytu je možné za poplatek 10USD za den.
Maledivy, očkování a lékař
Očkování není povinné. Doporučujeme vybavit se léky proti zvýšené teplotě a střevním potížím. Jako ve všech tropických oblastech doporučujeme dostatek tekutin. Dále se doporučuje očkování proti hepatitidě A, břišnímu tyfu a také hepatitidě B – pokud cestující plánuje delší pobyt.
Při cestování na Maledivy, může být požadováno očkování proti žluté zimnici v případě, že cestovatelé přijíždění z oblastí, kde se tato choroba vyskytuje.
Zdravotnická péče je drahá, první pomoc vám poskytne každá recepce hotelu a půjčovna potápěčského náčiní. Jejich pracovníci, pokud sami nedokáží pomoci, zařídí příjezd lékaře, případně i převoz do nemocnice. Základní zdravotnická péče na Maledivách je na slušné úrovni, náročnější zákroky se však provádějí na Srí Lance, Singapuru nebo ve Spojených arabských emirátech.
Maledivy a jazyk
Úředním jazykem je dhivéhština, podobná sinhálšině, druhým úředním jazykem je angličtina. V resortech se běžně hovoří anglicky.
Časový posun na Maledivách
Časový posun je + 4 hodiny vůči středoevropskému času.
Maledivy a měna
Místní měnou je maledivská rupie (MVR). Jedna rupie je přibližně 2 koruny. Během pobytu v resortech veškeré účty pouze podepisujete a hradíte vše najednou den před odjezdem. Váš účet můžete proplatit v hotovosti pomocí USD, případně běžnou mezinárodní kreditní kartou.
Obchody i restaurace běžně přijímají americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit pouze americkou měnu, ostatní světové měny banky a směnárny přijímají velmi neochotně. Platí to pro hotovost i cestovní šeky, které lze navíc kromě směnáren a bank vyměnit i v hotelích. Přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velikých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, Master Card a EuroCard.
Klimatické podmínky
Souostroví Maledivy se pyšní dlouhými bílými plážemi, blankytně modrou mořskou hladinou a všudypřítomnými palmami. Jednotlivé ostrovy připomínají opravdový ráj. Na Maledivách panuje velkou část roku vlhko. Nejsuššími měsíci jsou leden a únor, kdy tu vládne slunečné tropické podnebí. Klimatické podmínky ovládají dva monzuny. Severovýchodní a to od května do října a jihozápadní, od listopadu do dubna. Nejdeštivější období je v měsících červen a červenec, které představují příjemné večerní deště. Na ostrovech vládne celoroční léto, ale vzhledem k daným skutečnostem je nejideálnější dobou pro dovolené od listopadu do jara.
Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
teplota vzduchu 29 29 30 31 31 30 29 29 29 29 29 29
teplota vody 27 28 28 28 27 27 27 27 27 27 27 27
Ceny
Vzhledem k tomu, že téměř veškeré potraviny jsou na ostrovy dovážené, je stravování je na Maledivách drahé. Maledivy sami produkují ovoce a zeleninu, bohužel ne v takovém množství, aby uspokojilo veškerou poptávku. Maso je k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní lidé je požívají hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tedy i evropskou. Běžné jsou mořské produkty a importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Čerstvost stravy často závisí na četnosti dodávek z moře. Je třeba počítat s tím, že jídlo bývá silně kořeněné. Z ovoce je běžně k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další.
Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje na několika málo ostrovech. Je potřeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů, ať už to jsou džusy, sodovka nebo některý z mnoha druhů koly. Alkohol je k dostání jen na turisticky atraktivních místech, za velmi vysoké ceny, a však je nutné myslet na to, že je zde vyhlášená přísná prohibice. Popíjení alkoholických nápojů mimo hotelový rezort se považuje za ilegání čin.
Nákupy a suvenýry
Mezi vyhlášené místní suvenýry patří nádherné mořské mušle, krabičky ze dřeva, rákosové rohože, batikové a hedvábné šaty, keramika. Všechny tyto výrobky jsou velmi kvalitní ruční práce.
Rozhodně vám nedoporučujeme koupi byť jen jediného kousku korálu, protože jejich vývoz je přísně zakázán.
Spropitné
Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z částky, kterou vám obsluha účtuje.
Zajímavá místa
Malé - hlavní město Malediv patří k nejmenším metropolím světa, pokud ho budeme hodnotit podle skutečné rozlohy. Na rozdíl od dalších měst souostroví je Malé domovem výškových budov a dlážděných ulic. Tak jako v každém jiném městě, v němž sídlí vláda, jsou také zdejší hlavní třídy poseté obchůdky, kavárničkami, bary a restauracemi. Město je rovněž centrem obchodu, v němž najdete spleť uzounkých uliček.
V Malé nejsou přírodní pláže, ty jsou nahrazeny mořskými přehradami obklopujícími město po téměř celém obvodu. Nicméně, novější uměle vytvořená plážová oblast na jihozápadě ostrova je místem jako stvořeným pro odpočinek. Malé si stále uchovává příjemný, zelený ráz. Ulice v obytných čtvrtích jsou chráněny stíny stromů, které tady tvoří jakousi přírodní klenbu, když se tyčí do velkých výšek po obou stranách ulice. Město nabízí bezpočet míst pro dlouhé a zajímavé procházky, kdy si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru rybího trhu, poznávat život obyvatel a nebo jen tak sedět v některém z malebných parků.
Jednou z nejdůležitějších památek města je Hukuru Minskiy, mešita postavená v 17. století, která sloužila obyvatelům Malé do doby, než Islámské centrum s mešitou Grand Friday převzalo v roce 1984 její funkci. Mešita Hukuru Minskiy byla postavena roku 1656 sultánem Ibrahimem Iskandharem. Jedná se o jednu z architektonicky nejcennějších mešit světa.
Před mešitou Hukuru Miskiiy se rozkládá impozantní palác Mulee-aage, postavený v roce 1906 sultánem Mohamedem Shamsuddeenem III. Palác nahradil dosavadní sídlo panovníků ze 17. století. Budova je charakteristická dokonalou řemeslnou prací, zjevnou na železných vratech i na střechách. Milým dojmem působí dobře udržovaná zahrada, která byla sultánem založena a udržována pro jeho syna, který se však daru nikdy nedočkal - sultán byl sesazen. Zahrada se však přesto významně zapsala do dějin souostroví, protože během 2. světové války zelenina ze zahrady pomohla obyvatele částečně uchránit před hladem.
Další zajímavostí Malé je Národní muzeum v budově bývalého Sultánského paláce. Jedná se o budovu v koloniálním stylu, o třech podlažích, jejíž vnější vzhled neodpovídá neuvěřitelné bohatosti výzdoby a výbavy jejích interiérů. V expozicích najdete mimo jiné takové rarity, jako je trůn bývalého sultána, první tiskovina ostrova, puška Mohameda Thakurufaana, s níž bojoval v 16. století proti Portugalcům, obřadní róby a mnoho dalších exponátů. Návštěva je také jedinečnou příležitostí poznat historii ostrovního státu i styl života obyvatel.
Při návštěvě města by vaší pozornosti neměla ujít ani budova Islámského centra s jedinečnou architekturou, které dominuje zlatá kopule. Spatříte ji při příjezdu do města, ať už přijíždíte odkudkoliv. Budova má za cíl symbolizovat důležitost islámské víry, která nejvíce ovlivnila a stále ovlivňuje život zdejších obyvatel. Centrem mešity je obrovská místnost pro více než pět tisíc lidí. Součástí komplexu je knihovna, konferenční hala, posluchárny a kanceláře.
Hlavním obchodním centrem je proslulý Rybí trh na severním nábřeží, které je poseté řadou obchodů s rozličným sortimentem i kanceláří mnoha firem. Na samotném tržišti si můžete koupit desítky druhů ryb, a to v perfektní čistotě, protože trh se každý den čistí a dezinfikuje. O pouhý jeden blok dále se rozkládá místní tržiště, kde vládne mírumilovná atmosféra. Celý objekt je zahalen do zeleného světla, které způsobují zelené výplně oken a dveří. Stánky jsou obloženy místními produkty především z korálových útesů, ale i zeleninou, ovocem, místním cukrovím a dalším sortimentem. V jiné budově se zase prodávají uzené a smažené ryby.
Zastupitelské úřady
ČR nemá na Maledivách zastupitelský úřad, nejbližší konzulární úřad je honorární konzulát na Srí Lance, kde se komunikuje anglicky:
Honorary Consulate of the Czech Republic
60/1, Park Street, Colombo 2, Sri Lanka
telefon +94 115 559 083
fax: +94 115 559 084
e-mail: colombo@honorary.mzv.cz
Honorární konzul České republiky: pan Dr. Lohitha Samarawickrema (od ledna 2016)
Nejbližší zastupitelský úřad ČR je v Indii, dá se tu domluvit v češtině:
Embassy of the Czech Republic, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
New Delhi 110 021
tel.: 0091/11 2415 5200
fax: 0091-11-2415 5270
Nouzová linka 0091 9910999460
e-mail newdelhi@embassy.mzv.cz
facebook ZÚ www.facebook.com/czech.embassy.newdelhi
Konzulární úsek consular_delhi@mzv.cz
Ekonomický úsek commerce_delhi@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/newdelhi

Mapa Maledivy - poloha destinací ?

Hledání zájezdů

Země a destinace
Vyberte destinaci
Oblíbené země
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
Ostatní země
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +

Podrobné hledání Hledání dle mapy

Potřebujete pomoci?

Pomůžeme Vám po telefonu
Telefon 272 743 981
Mobil 777 606 055
Chcete abychom zavolali my Vám?
Pošlete nám své telefonní číslo

Nebo nás navštivte
Chrudimská 2a (vedle pošty)
130 00 Praha 3 - Flora
PO - PÁ 10:00 - 18:00
Mapa cesty k nám

Partneři: NECKERMANN LAST MINUTE LAST MINUTE Kamelya World Turecko