Polsko - informace

Geografické údaje: Poloha: střední Evropa Hlavní město: Varšava - (Warszawa) 1 635 100 obyvatel Úřední řeč: polština, němčina, ukrajinština Náboženství: katolíci (91%) Měna, kurzy Měna: 1 zloty (PLN) = 100 grošů Aktuální kurz: 1 PLN = 7,05 Kč Pošty, banky mají otevřeno ve všední dny od 8 do 20 hodin, v krajských městech dokonce...

Informace o zemi Polsko

Geografické údaje:

Poloha: střední Evropa

Hlavní město: Varšava - (Warszawa) 1 635 100 obyvatel

Úřední řeč: polština, němčina, ukrajinština

Náboženství: katolíci (91%)

Měna, kurzy

Měna: 1 zloty (PLN) = 100 grošů

Aktuální kurz: 1 PLN = 7,05 Kč

Pošty, banky

mají otevřeno ve všední dny od 8 do 20 hodin, v krajských městech dokonce nonstop.

Klimatické podmínky

Klimatické podmínky: Polské klima je jakousi směsicí oceánského s typicky kontinentálním podnebím. Důsledkem je, že počasí je v každé roční době proměnlivé a těžko předvídatelné. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 6 až 8,5 °C a průměrné srážky dosahují 500 až 700 milimetrů, z toho sněhové činí pouze 5 až 20 procent. V horských oblastech je podnebí obzvláště různorodé, záleží na nadmořské výšce, ale srážky jsou tady mnohem vyšší než v nížinných oblastech.

Nejteplejšími měsíci v roce jsou červen, červenec a srpen, které zároveň vykazují nejvyšší počet hodin slunečního svitu během dne. Nejvyšší letní teploty se pohybují mezi 25 a 30 °C. Nejchladnějšími měsíci jsou leden, únor a prosinec, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu.

Nejlepší doba návštěvy:

Hlavní turistická sezóna začíná zhruba v květnu a trvá až do září. Vrcholí v červenci a srpnu. V tomto období jsou pláže, lázně i zdejší hory přeplněné turisty. Pokud míříte do Polska za koupáním, je to nejlepší období. Máte-li ovšem v plánu poznávání, pak doporučujeme období na začátku jara, přesněji řečeno od poloviny května do června. Druhou variantou je příjezd na podzim, od září do poloviny října.

Aktuální teploty

Gdynia 23°C, Katowice 22°C, Krakow 20°C, Poznan 24°C, Warsaw 23°C

Ceny

Jídlo: v supermarketech cenově podobé, jídlo na ulici a v restauracích dražší, ryby (pstruh 3,5 Zl/100g, flandra 2,5 Zl/100g, hamburger, pizza apod 4-10 Zl.)

Pivo: točené 3-4 Zl

Chléb: 1 - 1,50 Zl

Časový posun

Středoevropský (totožný s ČR)

Elektřina (proud, používaní redukcí)

220 V, 50 Hz. Zásuvky shodného typu.

Kriminalita

Bezpečnostní situace je na úrovni ČR.

Upozorňujeme na nebezpečí odcizení, resp. na nebezpečí vloupání do vozidel, především pak do osobních vozů. Je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, zejména při jízdě v nočních hodinách. Doporučujeme parkovat na střežených parkovištích, jakož i nezastavovat, zejména v noci, na odlehlých parkovištích. Stejně tak je nutno důsledně dbát na zamykání vozidla a to i v místech jako je benzínová stanice. Věci je nutno umístit tak, aby bylo minimalizováno riziko zcizení (cennosti rozdělit na několik míst odděleně, řádně uzavřít zavazadla, nenosit kabelku přes rameno, za jízdy neponechávat ve voze při neuzamčených dveřích cennosti na sedadle vedle řidiče, vyvarovat se nošení cenných šperků na místech s velkou koncentrací lidí).

Nákupy a suvenýry

Za pozornost stojí zboží a výrobky ze stříbra, jantaru a dřeva. Zejména ty, které jsou prodávány na výstavách v Hale v Krakově. Pokud navštívíte solný důl Wieliczka, jako suvenýr obdržíte nádhernou solnou sošku. Ze Zakopaneho nebo z Krakova si můžete přivézt svetr nebo ponožky z pravé ovčí vlny, které vyrábějí tradičním způsobem místní ženy. Ty také prodávají kožené pantofle, nazývané kierpce.

Spropitné

Není určená výše spropitného, záleží na spokojenosti.

Zajímavá místa

Kultura:

Milovníci dovolených, jejichž hlavním tématem je kultura, budou v Polsku nadšeni. Nachází se tu velký počet muzeí, které lákají turisty mnoha zajímavostmi. Muzea a galerie se věnují umění, archeologii, kultuře, technologii a dalším oborům. Mezi pozoruhodná muzea patří mimo jiné muzeum Mikuláše Kopernika ve Fromborku (www.frombork.art.pl), Národní muzeum v Krakově (www.muz-nar.krakow.pl), Národní muzeum v Gdaňsku (www.muzeum.narodowe.gda.pl) a Historické muzeum Lodže (www.poznanskipalace.muz.pl ). Kromě toho se v Polsku nachází mnoho paláců, hradů a památníků 2. světové války a dalších připomínek polské minulosti.

Warszawav

Hlavní město Polska se rozkládá po obou březích řeky Visly a je největším městem země. Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností je Královský zámek, dříve gotický hrad knížat ze 14. století. Původně renesanční budova s barokními úpravami sloužila jako sídlo polského prezidenta. Mezi další zajímavosti patří krásný barokní palác - palác Rzeczypospolitej, v němž je uloženo mnoha cenných tisků národní knihovny, barokní kostel Sv. Anny jen kousek vzdálený od paláce Potockých s pozoruhodnou rokokovou výzdobou vstupní haly, impozantní budova Velkého divadla, baletu a opery, zámek Wilanów a Akademie krásného umění v paláci Czapských vedle kostela sv. Kříže. Pokud hledáte chvíli klidu a pokoje v kolotoči tohoto pulsujícího velkoměsta, můžete navštívit některý z městských parků, například Lazienky - parkový areál se zámkem, přezdívaným někdy také Palác na vodě.

Krakov

Prohlídka města okolo Barbakanu Floriánskou ulicí na Rynek Glowny (hlavní náměstí). V městě je řada kostelů (nejhezčí asi Kostel sv. Trojice), hrad Wawel včetně katedrály a královských hrobek, stará židovská čtvrť Kazimierz.

Wieliczka

Cca 20 minut pěšky ke vstupu do solných dolů. Schází se po dřevěných schodech dolů do základní šachty v hloubce cca 100 m pod povrchem. Prohlídka je doprovázená světelnými a zvukovými efekty. Za pozornost v podzemním komplexu stojí kaple, podlaha, sochy Ježíška a další náboženské motivy vše ze soli, včetně lustrů.

Osvětim (Oswiecim)

Prohlídka koncentračního tábora, který byl založen roku 1940 původně pro polské politické vězně. Původně měl 20 budov, pak rozšířen o dalších 8 bloků.

Gdaňsk

Přístavní město, ve kterém jsou domy německého cihlového typu, ostatní novější s různobarevnými fasádami. Kostel Sv. Marie (zvonice odkud je krásný výhled na celý Gdaňsk).

Malbork

Největší evropská gotická pevnost (UNESCO), kde sídlil Velmistr křižáckého řádu a historie je tu přímo hmatatelná.

Czestochowa

Centrum křesťanství s klášterem Jasna Gora a obrazem Černé Madony.

Slowinský národní park

Světová Biosférická rezervace vytvořena v roce 1967 se nachází na pobřeží severního Polska (tzv. Słowińském pobřeží), mezi Łebou, Rowami, Velkým Gardnem a Żarnowskou, přibližně 80 km severozápadně od Gdaňska. Rezervace má rozlohu okolo 18 000 ha a nadmořská výška se pohybuje mezi 0 - 115 m n.m. Mezi nejatraktivnější přírodní úkazy SPN patří bezesporu "Białe Góry", největší pole písečných dun v Polsku, mezi nima nejvyšší duny Wydma Łęcka a Sowia Góra se zajímavým písečnými přesypy a typickou pouštní vegetací.

Toruň

Dnes okresní město na řece Visle vzniklo sloučením kupeckého Starého města a řemeslnického Nového města ve 13. století. Historické centrum města obklopují zbytky městských hradeb ze 14. až 15. století zdobené působivými baštami a věžemi. Jednou z nejvýznamnějších budov města je radnice ze 14. století, která však svou dnešní podobu získala až počátkem 17. století, kdy bylo přistaveno její druhé poschodí. Před radnicí se nachází pomník pravděpodobně nejslavnějšího rodáka města - Mikuláše Kopernika, jehož rodný gotický dům je v těsné blízkosti Biskupského paláce z konce 17. století. Z významných církevních staveb jmenujme dále kostel sv. Jana se zvonem o průměru 217 centimetrů, kostel sv. Ducha a gotický kostel sv. Marie se zajímavou hvězdicovitou klenbou. Ve městě se nachází několik zajímavých muzeí, například Etnografické muzeum či Muzeum Mikuláše Kopernika. Po levé straně řeky Visly můžete vidět zříceniny hradu postaveného Vladislavem Jagelonským.

Štětín

Největší přístav Polska a zároveň jedno z vojvodských měst leží při ústí řeky Odry. Nedaleko se nachází jedna z mnoha zajímavostí města, kterou je středověká knížecí konírna s vysunutým jeřábem do ulice. Na starém náměstí, které bylo v minulosti jakýmsi kulturním i společenským centrem, je pozoruhodná gotická budova radnice ze 13. století. Poblíž Velké ulice najdeme další zajímavost města - bohatě zdobenou přístavní bránu z 18. století. Místy, které by rozhodně neměly ujít vašemu zájmu, jsou profesorské domky, barokní palác U glóbu a barokní kašna s orlem na náměstí Bílého orla. Pro trochu klidu a odpočinku je možné navštívit některou z místních hospůdek či kavárniček, kterých je tu bezpočet.

Poznaň

Město na řece Vartě je kulturním a hospodářským centrem Velkopolska. Zdejší hrad byl v minulosti několikrát sídlem polského krále a později biskupa. Staré město se skládá z pravidelné uliční sítě, původem z 13. století, které jasně vévodí Staré náměstí s pozoruhodnou budovou radnice a Muzeem historie města. Dále se tu nachází zajímavá kašna a zachovalé měšťanské domy, většinou z 16. století. Městu dominuje bývalé sídlo velkopolských knížat - zámek na vrchu Přemyslovy hory. Pod ní se nachází celá řada významných církevních stánků, mimo jiné františkánský kostel a gotické budovy kostela a kláštera dominikánek. Za velmi zajímavými jezuitskými budovami, které se nacházejí jen malý kousek od Starého náměstí, se rozkládá Chopinův park s pomníkem. Z blízkého okolí stojí za zmínku Velkopolský park necelých 20 kilometrů jihozápadně od města s několika nádhernými jezery ledovcového původu.

Mazurská jezera – krásná příroda, spusta kempů.

Zastupitelské úřadyGenerální konzulát České republiky v Polsku:

Konsulat Generalny Republiki Czeskiej

Pawla Stalmacha 21, Katowice

40-058

tel.: 004832/6099952-3

fax.: 004832/2515567

e-mail: katowice@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/katowice

Velvyslanectví České republiky v Polsku:

Ambasada Republiki Czeskiej

ul. Koszykowa 18, Warsaw

00-555

tel.: 004822/6287221-5

fax.: 004822/6298045

e-mail: warsaw@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/warsaw

Důležitá telefonní čísla:

112 bezplatná linka pro turisty (jak z mobilního telefonu, tak z pevné linky)

997 policie

998 požárníci

999 první pomoc

9633 silniční služba

981 odtahová služba

Zdravotní péče, očkování, hygienaLéky a lékárny: Lékáren je v zemi dostatek a jsou dobře zásobené. Většinou mají stejné otevírací hodiny jako obchody, tedy přibližně od 9 do 18 hodin.

Některé lékárny jsou otevřené také v sobotu, jiné jsou otevřené i v noci. Cenová hladina léků je o něco vyšší než v České republice. Proto se vyplatí dovézt si léky z domova.

Polsko - informace o destinacích

Mapa Polsko - poloha destinací ?

Hledání zájezdů

Země a destinace
Vyberte destinaci
Oblíbené země
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
Ostatní země
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +

Podrobné hledání Hledání dle mapy

Potřebujete pomoci?

Pomůžeme Vám po telefonu
Telefon 272 743 981
Mobil 777 606 055
Chcete abychom zavolali my Vám?
Pošlete nám své telefonní číslo

Nebo nás navštivte
Chrudimská 2a  (naproti poště)
130 00 Praha 3 - Flora
PO - PÁ 09:00 - 18:00

Mapa cesty k nám

Partneři: NECKERMANN LAST MINUTE LAST MINUTE Kamelya World Turecko